neděle, února 02, 2014

Carretera Austral I - Severni Cast

To nejlepsi je pred nami. Konecne nas ceka  poradne dobrodruzstvi!

Carretera Austral (v prekladu Jizni Cesta) je "silnice" prorazena chilskou Patagonii za ery prezidenta Pinocheta, ktery chtel realizovat svuj sen a zpristupnit lidem. 

V pruvodci se o ni pise toto:

ROAD TRIP! 
Ranking among the world’s ultimate road trips, the Carretera Austral runs 1240 mostly unpaved kilometers alongside ancient forests, glaciers, pioneer farmsteads, turquoise rivers and the crashing Pacifi c. Completed in 1996, it cost an initial investment of US$300 million, took more than 20 years to build and cost 11 workers their lives. Pinochet’s quest to cut a road through Aisén was not based on common sense or a pragmatic plan, it arguably had more to do with the symbolism of a highway that tied together the disparate regions of the country.
Highway may be a glorifi ed name for it – part of the adventure is simply navigating sections of gargantuan ruts and potholes. Yet travelers are drawn here in part because the route is not lined with Subway, Shell stations and Starbucks. Don’t skimp on planning and a good dose of prudence.
To the north of the Carretera Austral, ferry service is inadequate for the amount of traffic and only runs regularly during summer – so don’t even bother outside summer.
The harsh climate can make maintenance a nightmare, with rock slides common and landslides closing sections of the road for days. In the south, the road sits barely 1m above the flood-prone Río Baker, the mightiest of any Chilean river.
While the majority of the traffi c is long-distance commercial trucks that rumble up and down the highway, an increasing number of SUVs and pick-ups ply the roads carrying determined anglers, outdoor adventurers and old-fashioned road-trippers. Many courageous cyclists and motorcyclists brave the highway during summer too. Lastly, isolation makes this region expensive. Be prepared for costs 20% above the rest of Chile. In preparation, we suggest you should:

»Get your vehicle checked out prior to departure.»W hen possible, reserve ferry crossings in advance.»Organize your cash (there are few ATMs, and BancoEstado takes only MasterCard).»Drive during the day, as curves are not marked with reflectors.»Carry extra food, water and even gas, as a breakdown or empty tank can leave you marooned. Top off your tank whenever you see a gas station as it may be a long, long time before you find another one.»Always carry a neumático (spare tire) and make sure the vehicle has una gata (a car jack).»Take your time and enjoy the scenery – high-speed turns on loose gravel roads are a recipe for disaster. In most areas, 50km per hour is considered reasonable.»Stop if someone looks like they might need help.»Give trucks a wide berth and don’t tail anyone too closely as much of the road is made of gravel – broken windshields on the Carretera Austral are as common as parking tickets in Manhattan.If planning to cross into Argentina, start your trip with all papers in order, permission to take a rental vehicle out of the country and the required insurance. Extra fuel, meat, produce and dairy products can’t cross borders. All of the larger towns listed in this chapter have some sort of gas station.

A tak i my, vyrazime na jih a jeste netusime, co nas ceka. Podle aktualni predpovedi vime jen, ze nas ceka pekne destive pocasi. Pevniska silnice konci primo v mori a dal uz vede cesta pouze trajektem. Ten je pro pesaky zdarma, ale za motorku se plati asi jen 250kc. Toto je prvni ze tri trajektu, ktere nas na zacatku nasi cesty do nitra Patagonie cekaji...
More je v teto oblasti krasne klidne. Od  Pacifiku ho odstinuje ostrov Chiloe, pres ktery vede alternativni cesta na jih. Diky nepritomnosti vln by si tu jeden skoro myslel, ze je na jezere. Az na pohled delsi by pak mozna zaznamenal pohyb prilivu a odlivu. Samozrejme, ze rychly test jazykem na pritomnost soli je mozny take :-)


Po zhruba pul hodince jsme na druhe strane a pripadame si jak jednotka pri vysadku do neznama. Jedna cesta, par domku a kolem samy husty prales. Vydavame se na asi 40km dlouhou cestu k dalsimu trajektu, ale protoze uz se blizi noc, doufame, ze cestou narazime na mistecko pro nas stan. Po par kilometrech to zacina vypadat, ze bez macety to asi moc nepujde, ale pak zahledneme skulinu mezi krovim a uz nachazime paseku, na jejimz konci nekdo kutal cestu k mori skrz prales. Chvilku trva nez najdeme spravny pelisek pro nas stan. Vse je mokre a pokud bude v noci prset vic, tak se odsud bude tezke dostavat. Cesta na silnici vede pres dvoumetrovy vyjezd, ze ktereho voda udela bahnity orisek i pro nenalozenou PiDinu. Nastesti to rano zmakne levou zadni (Mitaskou), ale spim lehce a doufam v jasne rano.




Dalsi trajekt a cekani na nej. Jeste nakoupit zasoby jidla a muzeme vyplout. Ted to budou 4 hodiny fjordem na trajektu vetsim, a tak se muzeme schovat pred destem do kajuty a dobit vsechna nase elektronicka zarizeni. Semtam vykoukneme na promocenou palubu a sledujeme desitky vodopadu na kopcich kolem, nepravidelne vykukujicich v mracnech zahalujicich cely fjord. Kez by bylo jasno a my tak mohli shlednout vsechnu tu nadheru kolem! 




Na pevnine se dlouho nezdrzime. Vetsi trajekt nasleduje mensi po asi 15min prejezdu po sotoline. Cyklisti tu slapou jak mohou, aby stihli navazny spoj. My predjizdime par automobilu a vejdeme se diky tomu na prvni ze dvou malych trajektu, ktere tu cekaji. Nas kapitan vypada na 18let a jeho pobocnik na 17. Jsme v dobrych rukou? Ja o tom zacinam pochybovat uz pri podivnem  otaceni lode. Pak nasleduji velike vlny a jedna z nich skonci az me za krkem, kdyz stojim na palube vedle motorky. To Pajka ta nema problem, ta uz je davno kryta pred vodou i destem a kouka mlademu kapitanovi pod ruce. Zdejsi zaliv neni tak kryty jako fjordy predtim a tak se sem tam z lodky stane slusna houpacka. Ale ve srovnani s cestou pres ostrov Chiloe je to stale brnkacka...




Kdyz dojedeme k silnici, prsi. Pristav se to tu nazvat opravdu neda. Je tu jen par budov a jedno z nich je prijemne info centrum, v jehoz stredu plapola ohen v otevrenem krbu. Jsou na mistni podnebi a potreby cestovatelu dobre pripraveni. Takovy zmokly cyklista nebo motorkar, ktery stravil destivy prejezd lodi bez strechy se tu ohreje vzdy rad. A to jsme uprostred mistniho leta!!!




Dale uz jsme to jen my a Patagonie! Prvni ukol je opet najit misto na stan. Po par kilometrech je camping, kde maji mistecka pro stanu kryta pristreskem. Super, az na to, ze tech pet mist je uz plnych a nic jineho tu neni. Jedeme dal a vsimam si male cesticky do pralesa, ktera odhali misto, ktere drive slouzilo delnikum stavejicim carreterru. Jeden placek je zarostly a tak kempujeme a seznamujeme se s mistni faunou v podobe ptaku vydavajicich zvuky, jak kdyz se nekdo desive rehta a taky kolibrika nebo jemu podobnemu malemu ptackovi, ktery umi stat na miste a delat kridly zvuky podobne helikoptere. Pavlina pak zkousi dostat sve prezdivce "snek" a bere si nas stan namisto ulity. Po ranu se tu jeste seznamuji i s mistni florou a ucim se ji vyuzivat ma maximum, kdyz pro svou rani potrebu vyuzivam obrovsky lopuch namisto destniku! :-)




Po ceste do Chaitenu si vybavuji vety z pruvodce s zivymi obrazy kolem. Vulkan Chaiten dal o sobe v roce 2008 vedet lidem z nedalekeho mesta. Ti ani netusili, ze je stale aktvini a behem par hodin byli zavaleni popelem z jeho krateru, ktery ma 3km v prumeru. Lava se valila z jeho upati a devastovala a palila vse kolem. My tak mohli videt vychladla lavova pole i se sezehnutymi stromy kolem. Mistni obyvatele vsak neuposlechly vyzvy k realokaci jejich domovu a zrenovovali mesto a vratili se. My tak muzeme dnes nakoupit zasoby ve meste a pokracovat dal. Kdyz bude silny dest, chystame se na horke prameny, ktere jsou u cesty, ohrat se a spravit si naladu v nelehkem pocasi. Nastesti celou cestu nikdy neprsi v jednom kuse a tak se schovame jen pred tim nejhorsim pod strechu a pokracujeme zase dale. Dnes uz si dokazu vazit naseho obleceni z goretexu, ktere jsem pred tydnem v pousti proklinal. Stravit cely den v nepromoku by nebylo vubec nic hezkeho.




Pak cesta vede kolem prvniho ledovce. Popsany je jako "hanging glacier" a uz z dalky je videt proc. Proste visi mezi skalami a je vyssi nez delsi. Vede k nemu asi hodinovy trek pralesem a tak ho jdeme prozkoumat. Kolem ledovcoveho potoka s sedomodrou barvou se dostavame cestickami mezi starymi stromy az na konec lesa, do mist, kde pred par desitkami let, byl ledovec take. Vyhled je super. Jen tak si odskocit od silnice k ledovci je neco uzasneho. Vyhled by byl asi jete lepsi, kdyby bylo mene zamraceno, ale v tudle chvili jsme moc radi za alespon dve hodiny bez deste. Vecer uz ale chceme dukladne vyschnout a tak navrhuji hostel a nabrani sil s teplou veceri v dalsim meste. 




Cesta do La Junta je to nejhorsi, co jsme zatim dali. Vsude jsou rozpracovane cesty a jezdi se pouze jednim pruhem. "Semafory" tu delaji lide s vysilackou, kteri obraceji zelenou ceduli "SIGA" na cervenou "PARE" podle toho, odkud zrovna nekdo jede. Ze by se predreli to ne, ale delat bych to nechtel. Na kazde strane, nekdy i nekolika kilometroveho useku maji pouze malou budku pro jednoho sediciho cloveka, aby se mohli schovat pred destem a k tomu kadibudku na vykonani potreby. Nektere casti jsou rozjezdene od bagru a plne bahna. Tech ale nastesti neni mnoho, a tak to zvladame i s destem... Proti nam se riti neco mezi motorkou a kolem. Za nim dalsi. Prvni projizdi a druhy uz zastavuje a zdravi nas. Jsou to dva brachove, kolem padesati let. Pod sebou maji malou moto (asi stopetadvacitku) obalenou vecma. Na tele nepromoky a na nohach tenisky. Ten druhy vypada vycerpane a ukazuje na diry v nepromoku: "uz jsem dakrat spadnul". Nedivim se. Minimotorky v tom hlubokem kameni nemaji sanci a jedou cca 20km/hod. Kazdopadne jsou dukazem, ze to jde i bez draheho vybaveni. Staci jim velike odhodlani a touha udelat neco sileneho!




Konecne se presouvame do mestecka La Junta. A Protoze uz si to nechci vice pripominat, kopiruji pouze poznamky z Pajky mobilu:
2.2. -prsi. pak chvili dobry.prsi.dobry.prsi. La Junta - bereme hned prvni cabanos, s wifi a prislibem teple vody za 8000 pesos na osobu. Voda tekla asi 30 vterin. Zenska je arogantni, neprijemna a kdyz si stezujeme, dela, ze tam vlastne nejsme. Martin je neoblomny a chodi za ni jak ocas, dokud nemam aspon trochu teplou vodu. Vystridali jsme tri koupelny! Nelibilo se jim, ze si chceme v kuchyni uvarit. Rano jsme jim to oplatili tim, ze Martin dal varit vodu do dvou varnych konvic a na hulvata tam strcil i pytlik s cajem  na vyluhovani. Kdyz to zenska zjistila, zacala mi nadavat. My vsak uz byli na odchodu a tak jsem jen s uprimnym usmevem prohlasila:"No entiendo. Adios!" Nikdo nam ani neodpovedel na pozdrav. :+)Jmenuje se to Residencial Marise. Nikdy vice!


Žádné komentáře:

Okomentovat