pondělí, května 26, 2014

Vychodni Huascarán a chram Chavin

A mirime do Huascaranu! Uz jsem si myslel, ze po Lime si to strihneme primo do Ekvadoru, ale jen co jsem otevrel pruvodce a precetl prvnich par radku o druhem nejvyssim pohori na svete, ktere se skryva na sever od Limy, bylo mi jasne, ze v Peru jeste nejakou dobu zustaneme…
Huascaran je kultovni misto pro vsechny vyznavace horolezectvi a trekkingu. Na rozloze cca 100x50km naleznete vice nez 50 vrcholku, ktere maji pres 5700m a z nich je tam dokonce 18 sestitisicovek! Jen pro srovnani – cela Severni Amerika ma pouze 3 vrcholky pres 5700 a v Evrope nenajdete vubec zadny takovy. Nejvyssi hora pohori, nazvana taktez Huascaran, ma uzasnych 6768m a je to nejvyssi hora v tropickem pasu nasi planety. Diky tomu, ze je to v takto teple oblasti, je hranice snehu hodne vysoko. Takze neni vubec slozite dostat se hodne vysoko i pro obycejne lidi bez vycviku a vybaveni.


Cesta z Limy do Huascaranu, neni nic pro neaklimatizovane. Od pobrezi vystoupate do nadmorske vysky kolem 4000m behem par hodin. To uz chce hodne prestavek. My poslednich 10dni stravili pobliz more a ja jsem diky tomu o aklimatizaci prisel. Celou prvni noc jsem tak lapal po dechu a moc dobre se nevyspal. Nasledujici den jsme meli dve volby, bud to vzit po hlavni a padit si to mezi dvema pohorimi [Cordilera Blanca a Cordilera Negra] az do mesta Huaraz, ktere slouzi jako zakladna pro turisty, anebo prejet na druhou stranu hor a podivat se na nejake pamatky z doby jeste davno pred Inky. Vybrali jsme si druhou moznost.

Chavin de Huantar je pevnost nejstarsi vyznamne kultury, ktere na uzemmi Peru zily. Datuje se do doby mezi 1200-500 pred Kristem. Chavinsti lide nejvice uctivali pumu, ale k ni jeste dalsi zvirata jako kondora, orla a hada. Tato zvirata jsou proto hojne zastoupena na vsech pamatkach z teto doby. Cela pevnost, nebo spise kulturni centrum mela dumyslny system odvodnovacich kanalu, ktere pomahaly pred pripadnymi zaplavami z hor. Byla tu dve namesti pro slavnosti a obrady. Byly tu obrazy vytesane do kamene a take obelisky s vytesanymi symboly. Ale to nejvetsi terno, bylo podzemni bludiste s galerii. To podle nekterych archeologu slouzilo k upeveneni moci knezich, kteri neboheho nevericiho zfetovali kaktusem [San Pedro / Peyotl / Mezcal] a pak ho poslali do podzemi. Tam jeho halucinace zesilovaly odlesky svetla vedene uzkymi trubkami s vylestenymi mineraly, ktere slouzily jako zrcadlo. Do toho se pridaly jeste zvuky tekouci a kapajici vody v kanalech, ktere tuto stavbou prochazely a dotycny mel zalozeno na celkem “spatny vylet”. V jedne z komnat ve tvaru krize, byla velika socha ve tvaru noze tzv. Lanzon, ktera zobrazovala boha, ktereho mistni lide uctivali. Nekteri mu rikaji “Usmivajici se buh”, ale z jeho aury rozhodne nic pozitivniho nevychazi. Pobliz samotne pevnosti, se nachazi jeste muzeum venovane teto kulture, kde se bohuzel nedalo fotit, ale rozhodne se neda nic nez doporucit. Postavili ho tu Japonci, vstupne je zdarma, a obsahuje velikou radu rekvzit nalezenych po Chavinske kulture. Nachazi se tam velike kamene hlavy, obelisky ci dobova keramika.

Po navsteve Chavinu se nam jiz nechtelo vracet na zapadni stranu pohori stejnou cestou a tak jsme vyrazili po vychodni strane na sever. Cesta nestoji za rec, protoze z pohori neni videt nic a tak jsme netrpelive cekali az na prejezd zpatky. Prvnim zajimavym mistem je mestecko Chacas, ktere ma nadherne namesti a je oblokopene vysokymi zasnezenymi horami. Na namesti je jeste krasnejsi kostel, s rezbami a uvnitr s dvojici Jezisu, kteri vypadaji, ze stravili vetsinu zivota spise kourenim marihuany nez delanim zazraku.




Nakonec jsme se dockali a byli zpet v horach, obklopeni vysokymi vrcholky, jez pokryval snih a ledovce. Obrovske stoupani, skvely asfalt a divoka priroda. Ani ve vysce vysoko nad 4000m tu neni nouze o krasne rostliny s obrovskymi kvety a hlodavce, jez poskakuji kolem. Videli jsme tu i nekolik cincil!  V pulce prejezdu nas pak cekal kilometrovy tunel skrze prikre skaly ve vysce 4736m. No a za nim? Krasne serpentyny dolu do udoli, poskladane tesne vedle sebe jako carovy kod. Dole v udoli nas cekala zavora u ni pan nabizel choclo [kukuricny klas] a pstruhy. Jaka dobrutka! Varena kukurice, ktera se s tou v cechach srovnat opravdu neda a ryba vytazena pred par hodinami z reky, ktera tece okolo. Lahoda! A za par kacek!






Zavoru jsme projeli, ukecali hlidace, ze za vstup do parku platit nebudeme, kdyz jsme ho jen projeli a netrekovali a padili dal do Carhuaz, coz je vetsi mestecko s nejhezcim namestim siroko daleko. Od nej nas uz cekal pouze prejezd na zacatek treku, ktery jsme chteli jit na druhy den, o par kilometru severneji. Cestou jsme vzdali hold pamatce lidi, kteri zahynuli pri nestesti ve meste Yungay v minulem stoleti. Bylo to 31.5.1970, kdyz vetsina sveta koukala na uvodni zapas mistrovstvi sveta ve fotable Mexiko vs Rusko. V tu chvily zemetreseni o sile skoro 8 stupnu Richtera, promenilo 83 ctverecnich kilometru v peklo. 45 sekundovy otres by jeste sam o sobe nebyl tak drasticky, ale stalo se, ze utrhnul ze severni strany Huascaranu 50 milionu kubickych metru kameni, ledu a snehu. Smisena lavina se nezadrzitelne hrnula 15km dolu prumernou rychlostii kolem 300km/hod a pohrbila tak kompletne cele mesto Yungay behem 3minut. Bylo to nejvetsi geologicke nestesti v histori And. Pod lavinou bylo pohrbeno priblizne 25tisic lidi a zachranilo se pouze 92 lidi, kteri byli prave na kopci na mistnim hrbitove a dalsich asi 300 lidi, kteri byli na stadionu v cirkuse. Zahynula i kompletni ceska vyprava horolezcu, kteri se tou dobou prave snazili zdolat Huascaran. Velice smutna ukazka toho, ze zemsky zivel je tim nejsilnejsim…


Žádné komentáře:

Okomentovat