neděle, dubna 20, 2014

Misto, kde se zrodilo Slunce

Jedeme do Copacabany! Nejedna se o znamou brazilskou plaz, ale o bolivijske mesto, ktere lezi u jezera Titicaca. Vychodni pobrezi patri Bolivii a zapadni Peru. Cesta k nejvetsimu jezeru v Jizni Americe stoji za to. Asfaltovana silnice, nahderna priroda kolem, z kopcu je vyhled na jezero, ktere vypada, ze je nekonecne... Nekonecna je i hloupost lidi, kteri z autobusu jedouciho pred nami, z okna vyhazuji obal od bramburek, za chvili pet lahev atd. Prasata. Pardon, ale je to tak.  [pozn pipo: prasata je slabe slovo!]

Najednou cesta konci a pro prepravu na druhou stranu pevniny, kde asfaltka pokracuje, je potreba vyuzit privozu. Jenze prevoznici, kteri nas poslali doprostred lodi a nase motorka tu stoji na pochybnem kusu prkna, si neuvedomili, ze nemame zpatecku jako auta, a protoze lod ma jen jeden vyjezd (cehoz jsme si vsimli pozde), my nevycouvame. Navic prevoznik velitel zrejme strasne spechal pro dalsi zakazniky, takze nez se Martin vytocil s motorkou, nechal do nas skoro nacouvat auto pred nami. Lidi jen stali kolem a pihlizeli. Byla to fuska, ale zmakli jsme to.



Kolem silnice potkavame hodne lidi. Je zrovna obdobi velikonocnich svatku, takze poutnici jdou s celou rodinou z La Paz do Copacabany pesky nebo jedou na kole. Porada se tady hodne festivalu a slavnosti a mesto je i nabozenskym centrem spanelske i incke kultury. I pri velkem navalu poutniku a turistu se nam podarilo sehnat, na mistni pomery, celkem levny hostel s vyhledem na jezero. Jeli jsme sem hlavne proto, ze odtud vyplouvaji lode na Slunecni a Mesicni ostrov. Dostali jsme doporuceni, ze si listky na lod mame koupit den dopredu, nebot nemusi byt misto. Ale sehnat korektni informace o lodni doprave byl velky orisek. Ve vsech agenturach jsou schopni vam nakecat cokoliv, jen aby prodali. Az na jednu, ve ktere sedela uprimna holka, ktera nam rekla co a jak a taky, ze si ten listek mame koupit prave az rano a primo v pristavu a domluvit se tam, ze chceme jen  jednosmernou jizdenku,  se zastavkou na ostrove mesice. Slunecni ostrov je pry trekarsky raj, a tak to tam chceme prochodit krizem krazem.


Dnesek ale jeste vyuzijeme na poznani Copacabany. Vydavame se na vyhlidku nad mestem, ke ktere vede krizova cesta a hooodne schodu. Pri jedne odpocinkove pauze pozorujeme "samany", kteri maji na stole kadidlo a misto svecene vody pouzivaji pivo, ktere liji na zem. Pro nas Cechy je pivo bozsky dar, proto nechapeme, jak mohou takhle hresit!? Dalsim hrichem v poradi je prostor primo na vyhlidce. Vidime na jezero a mesto z vysky, coz je pekne, ale take vidime na svatem miste tunu odpadku a citime strasny smrad, takze misto rozjimani se nam chce blit. Dalsi zasek v hygiene je, kdyz pani vyklizi odpadkove kose holyma rukama. Martin to trefne okomentoval:"Tady hrabe rukama do kose a pak ti dole ve meste naserviruje obed." Zkratka slovo hygiena je tu tabu. Takze z vyhlidky pospichame zase zpet do mesta, coz nam nevadi, protoze stejne chceme stihnout msi v obrovske katedrale, ktera je nejhezci, co jsem zatim videla. Nesmi se tu fotit, proto tu i behem mse prochazi nekolik strazniku a kontroluji, zda nekdo neporusuje zakaz. Maji oci jako ostriz a vyhmatnou kazdeho. Ti, co pouzivaji blesk, to maji spocitane stoprocentne a musi pred nimi sve fotky smazat. :) Bohuzel, ac je mse zajimava, protoze tu radoby divadelne ztvarnuji biblicky pribeh posledni Jezisovy vecere, rozladeny hudebni doprovod, linouci se z repraku, taha za usi tak, ze i odtud utikame. Kousek od katedraly je misto, kam lide chodi zapalovat svicky. Kolem je par stanku, kde prodavaji stare babicky, a jen co se priblizite ke vchodu, zacnou jedna pres druhou rvat a natahovat k vam ruce se svickami. Kaple se stovkami plapolajicich svetel, je ale kouzelna.


Policiste v katedrale, kde se nesmi fotit. :)
vyhlidka nad mestem
Dalsi den se vydavame na Isla del Sol a Isla de Luna. Tiket stoji asi 30 bolivianu na osobu. Zadna spolecnost na Luna nejezdi primo, takze dve hodiny plujeme na Sol, pak chvili cekame a z narvane lode turistama, nas na Isla de Luna uz jede asi jen 10, z toho vetsina Bolivijcu. Tahle plavba trva dalsi hodinu. Na ostrove je pouze Palacio de Ina Kuyu, za jehoz vstup vyplazneme kazdy dalsich 10 bol a vubec to za to nestoji. Nemaji tu ani popisky, pruvodce tu taky neni, takze opet jen hromada sutru a my se muzeme jen domnivat, kde asi co stalo a co v danych mistnostech bylo...



Na Isla del Sol nas na molu privita pan tim, ze po nas chce 5 bol/osoba za vstup na ostrov. Ten se deli na jizni a severni cast. Podle incke legendy se na tomto ostrove zrodilo slunce a prvni vladce Manco Capaca. Na ostrove, krome zbytku inskych ruin, stoji i nekolik vesnic. Zije tu kolem 5000 obyvatel a jedinym dopravnim prostredkem po ostrove jsou oslove. Zadna auta, zadne motorky (zadne cesty pro motorova vozidla), presto prijizdejici lode se stovkami turistu delaji stejny hluk, jako kdybyste stali nad magistralou. No, vzhuru na ostrov. 
Nejdriv je potreba vyslapnout spoustu schodu, ze kterych prave sbihaji dve male deti. Jsou krasne nacancane, holcicka ma saty, strevicky i kabelku. Martin je vyfotil a holcicka okamzite priskocila a povida "foto- bolivian" a natahla ruku pro penize. To me tak nastvalo, ze jsem ji ostrym hlasem odvetila, ze jsme fotili schody, ne ji. O kus dal sedela dalsi holcicka v satech, tentokrat s lamou a jen co nas videla, nabizela nam fotku za "un bolivian". Skoda, ze nemame bonbon, ten bych ji klidne dala a jiste by za nej byla radsi, nez za penize, ktere musi odevzdat doma rodicum. Ten den jsme navstivili jednu inskou ruinu na jizni strane, pak se vyskrabali na hreben, kde si Martin nasel noveho kamarada a spolecne jsme si vychutnali bozsky zapad slunce.. 


Martin a jeho novy kamarad, do ktereho se zamiloval.

Bez komentare...


Jen, co se slunce schova za obzor, teplota vzduchu se obratem zmeni a klesne treba i k nule. My ale nasli cisty hostel s teplymi dekami, jen za 25 solu/osoba, coz nam udelalo velkou radost. Setmelo se a z dalky byla slyset bourka. Najednou na celem ostrove vypadl proud a tmu prosvecovaly jen blesky. Hustej pocit byt navrcholku kopce uprostred obriho jezera a mit okna na obe strany uprostred bourky.

Rano jsme se vydali na trek. Cesta se vinula povetsinou po vrstevnicich, takze jsme z kopcu meli vyhled na jezero, dalsi ostrovy a na daleke hory. U vstupu na severni stranu nas cekal dalsi poplatek
-15 bol/osoba. Kdybychom to vedeli, nekudy bychom to obesli. O tomhle placeni vam nikdo predem nerekne. Aspon, ze tahle vstupenka pry plati i pro vsechny pamatky na severni strane ostrova. No uvidime... Za nekolik hodin chuze jsme potkali jen dva turisty a par mistnich, kteri hnali ovce na pastvu. To se radikalne zmenilo na konci ostrova, kde byli vsichni lide z mnoha lodi. K videni tu je incky Mesa Ceremonica (obradni stul), velka stavba Chinkana  a Roca Sagrada, coz je velky posvatny kamen. Z chramu Templo de Sol (od ktereho jsem cekala nejvic) zbylo jen par zidek, ktere slouzi mistnim na oddeleni poli a zahradek. Pro predstavu, ze tu stal jeden z nejdulezitejsich chramu, by nestacila fantazie ani nejlepsiho iluzionisty. 


Obradni kamen
Chinkana

Cesta zpet do Copacabany nas stoji 50 bol. Suma sumarum, asi bychom sem podruhe nejeli. Pro Isla de Sol je dulezita inska legenda, a aby clovek porozumel vsem kamenum, je potreba mit pruvodce (nebo hromadu nastudovanych informaci). Ale pro ty, kteri radi chodi pesky a kochaji se vyhledem, to za to zrejme stoji. 
Nyni hura z Bolivie do Peru, do zeme Inku a verim, ze i mnohem lepsich vyprav za historii a prirodou!


Žádné komentáře:

Okomentovat